Тема уроку: «Мишка» - трагічна й комічна ситуації, їхня
роль у розкритті головної думки, моралі
Мета уроку:
ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом Б.
Лепкого; на прикладі твору «Мишка» розкрити трагічну і комічну ситуації, їхню
роль у втіленні головної думки, притчової моралі і з’ясувати ідейно-тематичне
спрямування казки, історію її написання;
розвивати активний словник школярів, уміння грамотно і
вмотивовано довести власну думку, робити висновки, проводити аналогії з
сучасним життям;
виховувати почуття поваги до людини праці, чуйності,
відповідальності, чемності, зневажливе ставлення до підступності, жадності,
егоїзму.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Очікувані результати: учні повинні знати зміст казки; особливості характерів
персонажів; відомості з теорії літератури про казку, головну думку твору,
антитезу; учні повинні вміти розкривати трагічні та комічні ситуації у творі;
знаходити найважливіші фрагменти для розуміння основної думки твору, антитезу;
виявляти своє ставлення до героїв та їхнього вибору; висловлювати власні
роздуми про щастя людини, проводити аналогії з сучасним життям; розуміти
істинну вартість життєвих цінностей.
Обладнання: портрет письменника, текст твору, схеми, таблиці,
підручник, твори Б.Лепкого, картки із завданнями
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів
Літературна гра «Скринька»
Про який час
ідеться у творі Б. Лепкого?
Що міські миші
розповідали про своїх господарів і що Мишка про своїх?
Як ставилися
до війни господарі Мишки, чому?
Чому Мишці
зробилося соромно за свою господиню?
Яка «велика
ідея» зародилася в маленькій мишачій голові?
Чому Мишка
вирішила, що їй із дітьми краще жити в полі, ніж у такій хаті?
Чому твір
«Мишка» має підзаголовок: «Казка для дітей: для малих і великих»?
Яка головна
думка твору?
Отже, чому
саме миша є головною героїнею твору?
В яких творах
ви уже зустрічали головних героїв мишей?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку
Слово вчителя
Бачити у простому, буденному незвичайне може, мабуть,
людина з неабиякою творчою уявою, із великим людяним і небайдужим серцем. Саме
таким був письменник Б. Лепкий. Він
зумів показати життя людей із зовсім незвичайного ракурсу.
ІV.
Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Бесіда:
1. Підтвердіть цитатами, що події у
творі розгортаються під час війни.
2. Яким є життя людей у цей складний
час?
3. Визначення
комічного у творі
— Які події, вчинки й поведінку
персонажів ми вважаємо комічними? (Комічне — те, що здається нам не таким,
яким, на нашу думку, має бути).
— Наведіть приклади комічного з твору
«Мишка»
4. Спостереження над текстом. Заповнення таблиці
«Трагічне і комічне у творі».
Трагічне
|
Комічне
|
війна;
голод;
відчай людей;
страждання
голодної дитини;
жадібність
господині й господаря, які радіють із чужого горя
|
— як господиня говорить про сусідів, що «на
гроші ласі й рідного батька продали б»;
— як Мишка характеризує господиню, що
язиком торохкотіла голосно на все село;
— як Мишка радіє, що діти сплять і не чують,
як люди вміють брехати;
— як господар побачив порожню скриню
|
- Отже, трагічне переростає в
комічне, викликаючи щирий сміх, бо перед нами підла людина, яка в житті не
цінувала нічого, крім грошей.
5. Спостереження над текстом. Опрацювання світів Мишки
Пошукова робота, зібрати
таблицю
Світ свій
|
Світ чужий
|
діти
нірка
подвір’я
поле
подружки з міста
співчуття
доброта
|
господар
господиня
гроші
війна
жадібність
жорстокість
голод
егоїзм
хата
|
5. Складання сенкану до слова «Мишка»
V.
Закріплення знань, умінь та навичок
Проведення тестового опитування
1. Мишка, як
і другі, була маленька і… а) чорненька; б)
біленька; в) сіренька.
2. Нору
мишки можна було побачити в хаті:
а) у кутку, де було ліжко; б) біля входу до комори; в) за кухонним столом.
а) у кутку, де було ліжко; б) біля входу до комори; в) за кухонним столом.
3. Своє
помешкання мишка вважала:
а) не розкішним, але безпечним; б) не зручним, але теплим; в) не великим, але комфортним.
а) не розкішним, але безпечним; б) не зручним, але теплим; в) не великим, але комфортним.
4. Мишка
боялася:
а) когута; б) людей; в) голоду і холоду.
а) когута; б) людей; в) голоду і холоду.
5. Пишно
вбраний когут був схожим на: а) актора; б) пана; в) жандарма.
6. Де мишка
зустрічалася зі своїми сестрами? а) На млині;
б) у полі; в) на подвір’ї.
7. Мишка
вибігала зі своєї нори, щоб…
а) подивитися на світ; б) знайти їжу для своїх діточок; в) допомогти своїм сестрам із міста.
а) подивитися на світ; б) знайти їжу для своїх діточок; в) допомогти своїм сестрам із міста.
8. Хазяїна
хати, де жила мишка, вона характеризувала:
а) «Така сумлінна і порядна людина»;
б) «О, мій господар дуже страшний»;
в) «Я його дуже поважаю і ціную».
а) «Така сумлінна і порядна людина»;
б) «О, мій господар дуже страшний»;
в) «Я його дуже поважаю і ціную».
9. Гроші
хазяїн хати, де була нора мишки, ховав:
а) у коморі під полицею; б) на горищі у чавуні; в) в ящику під ліжком.
а) у коморі під полицею; б) на горищі у чавуні; в) в ящику під ліжком.
10. Що, на
думку господаря, гарно пахне?
а) Гроші; б) квіти біля вікна хати; в) копчені вироби з м’яса.
а) Гроші; б) квіти біля вікна хати; в) копчені вироби з м’яса.
11. «Добре,
що діти сплять, а то ще б навчилися… як люди»:
а) заздрити; б) брехати; в) злословити.
а) заздрити; б) брехати; в) злословити.
12. Як мишка
вирішила помститися господарю? Вона:
а) знищила його гроші, поторощивши їх;
б) зіпсувала зерно для посіву;
в) погризла копчене сало для продажу.
а) знищила його гроші, поторощивши їх;
б) зіпсувала зерно для посіву;
в) погризла копчене сало для продажу.
Примітка. За
кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
2. Власне
продовження казки
VІ.
Підсумок уроку
Підсумкова бесіда:
1.
Що хотів сказати читачеві автор
цим твором?
2.
Чому він обрав для цього жанр
казки?
3.
Як можна було б по-іншому назвати
цю казку?
VІІ. Оцінювання навчальної діяльності
VІІІ. Домашнє завдання та
інструктаж до його виконання
Достатній рівень –
характеристика мишки цитатами з тексту
Високий рівень – написати
продовження казки, написати твір-характеристика мишки.
Комментариев нет:
Отправить комментарий