пятница, 21 февраля 2020 г.

21 лютого - День рідної мови

21 лютого у Виноградненському НВК відзначали День рідної мови. Весь тиждень учні старшої школи писали есе, а у п'ятницю, на виховній годині всі учні школи брали участь у квесті до Дня рідної мови. Завдання були різноманітні та цікаві. Після квесту я підвела підсумки та визначила переможців серед учнів початкової ланки та старшої.
За есе учні старшої школи отримали солодкі призи.
Квест «Таємниці української мови»
Збираємо команди у кабынеті української мови та літератури
21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа. 
Сьогодні ми з вами візьмемо участь у квесті «Таємниці української мови»
Ви отримали маршрутні листи – прошу до участі. Вперед!
Станція 1 «Мовознавчі ребуси»

Станція  2. Вгадай фразеологізм по малюнку

3 станція «Вікторина»
Завдання: дати відповіді на питання
1.    Що стоїть посеред землі? (літера м)
2.    Що стоїть між небом і землею? (літера і)
3.    Назва якої птиці складається з 40 «а»? (сорока)
4.    Які назви частин мови мають однакові префікси? (прийменник, прикметник, прислівник)
5.    Книга, у якій в алфавітному порядку подано слова певної мови? (словник)
6.    Дитина кішки? (кошеня)
7.    Відступ вправо на початку рядка? (абзац)
8.    Дружня розмова? (бесіда)
9.    Комаха що нагадує бджолу? (ДЖМІЛЬ)
10.                      Священня книга християн? (Біблія)

4 станція «Нові слова»
Завдання: вам запропоновано слово, з якого потрібно скласти якомога більше нових слів
МИЛОЗВУЧНІСТЬ – мило, ніс, сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, сом, ніч, мови, воли…..


Маршрутний лист

Розташування станції
Оцінювання
1
Там, де багато інформації на папері

2
Там, де царює Шевченко

3
У світі комп'ютерів

4
Там, де ми говоримо англійською

5
Там, де підводить підсумки Тетяна Віталіївна



Маршрутний лист
Назва кабінету
оцінка
Там, де ми любимо вчити уроки
3 клас

Там, де живе Снігова королева 4 клас

Там, де живуть наймолодші 1 клас

Там, де можна пограти у лего 2 клас

  
1 станція «Там, де живуть наймолодші» 1 клас
1.      Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя -
Букви в ній від А до Я
 Стали лагідно в рядки.
(Абетка)

2.       Ніде не купиш,
На вагах не зважиш,
Сам здобуваєш,
У комору складаєш.
(Знання)

3.      Дуже я потрібна всім:
І великим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
(Книга)

4.      Книжечки маленькі,
Аркуші біленькі.
В них ми вчимося писати,
І складати, й віднімати.
(Зошит)

5.      Хутко стрибне на папір,
І, хоч вір, а хоч не вір,
Враз напише нове слово.
Ось і рішення готове.
Вправно пише у руці,
Бачать всі старання ці.
(Ручка)

6.       Це не літера, а знак –
Не поставиш абияк!
З ким у нього дружба є?
Тільки з Ю, Я, Ї, та Є!
 (Апостроф)
Станція 2 «Там, де ми полюбляємо грати в лего» 2 клас
Склади речення зі слів кожного рядка. За потреби змінюй слова і додавай прийменники.
1) Тихесенький, вечір,земля, спадає.
2) І, сонце, сідає, темнесенький, гай.
3) Вітер,гаєм, розмовляти, шептати, осокою.
Завдання для 1-2 класів – Скласти речення за малюнками



 Станція 3 «Там, де живе Снігова Королева» 4 клас





Станція 4 «Там, де ми любимо вчити уроки» 3 клас
Знайди відмінності 1-2 класи
3-4 класи знайди відмінності, склади за мвлюнком речення










суббота, 15 февраля 2020 г.

Відкритий урок 7 клас (12.02.2020)


Тема уроку: «Мишка» - трагічна й комічна ситуації, їхня роль у розкритті головної думки, моралі

Мета уроку:
ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом Б. Лепкого; на прикладі твору «Мишка» розкрити трагічну і комічну ситуації, їхню роль у втіленні головної думки, притчової моралі і з’ясувати ідейно-тематичне спрямування казки, історію її написання;
розвивати активний словник школярів, уміння грамотно і вмотивовано довести власну думку, робити висновки, проводити аналогії з сучасним життям;
виховувати почуття поваги до людини праці, чуйності, відповідальності, чемності, зневажливе ставлення до підступності, жадності, егоїзму.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Очікувані результати: учні повинні знати зміст казки; особливості характерів персонажів; відомості з теорії літератури про казку, головну думку твору, антитезу; учні повинні вміти розкривати трагічні та комічні ситуації у творі; знаходити найважливіші фрагменти для розуміння основної думки твору, антитезу; виявляти своє ставлення до героїв та їхнього вибору; висловлювати власні роздуми про щастя людини, проводити аналогії з сучасним життям; розуміти істинну вартість життєвих цінностей.
Обладнання: портрет письменника, текст твору, схеми, таблиці, підручник, твори Б.Лепкого, картки із завданнями
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Літературна гра «Скринька»
Про який час ідеться у творі Б. Лепкого?
Що міські миші розповідали про своїх господарів і що Миш­ка про своїх?
Як ставилися до війни господарі Мишки, чому?
Чому Мишці зробилося соромно за свою господиню?
Яка «велика ідея» зародилася в маленькій мишачій голові?
Чому Мишка вирішила, що їй із дітьми краще жити в полі, ніж у такій хаті?
Чому твір «Мишка» має підзаголовок: «Казка для дітей: для малих і великих»?
Яка головна думка твору?
Отже, чому саме миша є головною героїнею твору?
В яких творах ви уже зустрічали головних героїв мишей?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку
Слово вчителя
Бачити у простому, буденному незвичайне може, мабуть, людина з неабиякою творчою уявою, із великим людяним і небайдужим серцем. Саме таким був письменник Б. Лепкий.  Він зумів показати життя людей із зовсім незвичайного ракурсу.
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Бесіда:
1.      Підтвердіть цитатами, що події у творі розгортаються під час війни.
2.      Яким є життя людей у цей складний час?
3.      Визначення комічного у творі
— Які події, вчинки й поведінку персонажів ми вважаємо комічними? (Комічне — те, що здається нам не таким, яким, на нашу думку, має бути).
— Наведіть приклади комічного з твору «Мишка»
4.     Спостереження над текстом. Заповнення таблиці «Трагічне і комічне у творі».

Трагічне
Комічне
війна;
голод;
відчай людей;
страждання голодної дитини;
жадібність господині й господаря, які радіють із чужого горя
—   як господиня говорить про сусідів, що «на гроші ласі й рідного батька продали б»;
—   як Мишка характеризує госпо­диню, що язиком торохкотіла голосно на все село;
—   як Мишка радіє, що діти сплять і не чують, як люди вміють брехати;
—   як господар побачив порожню скриню

- Отже, трагічне переростає в комічне, викликаючи щирий сміх, бо перед нами підла людина, яка в житті не цінувала нічого, крім грошей.

5. Спостереження над текстом. Опрацювання світів Мишки
 
Пошукова робота, зібрати таблицю




Світ свій
Світ чужий
діти
нірка
подвір’я
поле
подружки з міста
співчуття
доброта
господар
господиня
гроші
війна
жадібність
жорстокість
голод
егоїзм
хата

5.      Складання сенкану до слова «Мишка»
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Проведення тестового опитування
1. Мишка, як і другі, була маленька і… а) чорненька;  б) біленька;  в) сіренька.
2. Нору мишки можна було побачити в хаті:
а) у кутку, де було ліжко;  б) біля входу до комори;  в) за кухонним столом.
3. Своє помешкання мишка вважала:
а) не розкішним, але безпечним; б) не зручним, але теплим; в) не великим, але комфортним.
4. Мишка боялася:
а) когута;  б) людей;   в) голоду і холоду.
5. Пишно вбраний когут був схожим на: а) актора; б) пана; в) жандарма.
6. Де мишка зустрічалася зі своїми сестрами? а) На млині;  б) у полі;  в) на подвір’ї.
7. Мишка вибігала зі своєї нори, щоб…
а) подивитися на світ;  б) знайти їжу для своїх діточок;  в) допомогти своїм сестрам із міста.
8. Хазяїна хати, де жила мишка, вона характеризувала:
а) «Така сумлінна і порядна людина»;
б) «О, мій господар дуже страшний»;
в) «Я його дуже поважаю і ціную».
9. Гроші хазяїн хати, де була нора мишки, ховав:
а) у коморі під полицею; б) на горищі у чавуні; в) в ящику під ліжком.
10. Що, на думку господаря, гарно пахне?
а) Гроші;  б) квіти біля вікна хати;  в) копчені вироби з м’яса.
11. «Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися… як люди»:
а) заздрити;   б) брехати;  в) злословити.
12. Як мишка вирішила помститися господарю? Вона:
а) знищила його гроші, поторощивши їх;
б) зіпсувала зерно для посіву;
в) погризла копчене сало для продажу.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
2. Власне продовження казки
VІ. Підсумок уроку           
Підсумкова бесіда:
1.      Що хотів сказати читачеві автор цим твором?
2.      Чому він обрав для цього жанр казки?
3.      Як можна було б по-іншому назвати цю казку?
VІІ. Оцінювання навчальної діяльності
VІІІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання
Достатній рівень – характеристика мишки цитатами з тексту
Високий рівень – написати продовження казки, написати твір-характеристика мишки.

пятница, 7 февраля 2020 г.

Самоосвіта


Самоосвіта
вчителя української мови та літератури
Галушко Тетяни Віталіївни
«Міжпредметні зв’язки на уроках української мови та літератури»


Другий рік працюю над проблемною темою,
Робота розпочата 2018-2019 н.р.

План роботи над самоосвітою на 2019-2020 н.р.
1. Розробка системи заходів, спрямованих на розв'язування проблема
2. Вивчення досвіду роботи педагогів по вибраній темі, вивчення педагогічної літератури
3. Відвідування уроків вчителів, перегляд відеоуроків
4. Добір методів практичної частини для використання на уроці
5. Відвідування уроків з використанням  методів, форм та прийомів роботи, вивчених у ході самоосвітньої роботи
6. Самоаналіз та самооцінка своїх уроків

 Візитна та педагогічна картки
ПІБ – Галушко Тетяна Віталіївна
Рік народження – 15.01.1993 р.
Освіта – м. Запоріжжя, Запорізький національний університет (2013-2017), бакалавр, філолог, вчитель української мови та літератури
Посада – вчитель української мови та літератури.
Який предмет викладаю, в яких класах – українська мова – 5-9 класи, українська література – 7-9 класи


Педагогічне кредо:
«Посередній учитель викладає,
Хороший учитель пояснює.
Видатний учитель показує,
Великий учитель надихає».
(Вільям Уорд)

 Сутність та функції міжпредметних зв'язків

У педагогічній літературі є понад 30 визначень категорії «міжпредметні зв'язки", існують самі різні підходи до їх педагогічної оцінки та різні класифікації.
Одним з найбільш повних визначень є наступне: міжпредметні зв'язки є педагогічна категорія для позначення синтезуючих, інтеграційних відносин між об'єктами, явищами і процесами реальної дійсності, що знайшли своє відображення у змісті, формах і методах навчально-виховного процесу і виконують освітню, розвиваючу і виховує функції в їх обмеженому єдності.
Функції міжпредметних зв'язків діляться на:
Навчальні - націлені на формування цілісної системи знань учня. Опора на вдосконалення змісту освіти в школі на комплексне використання в навчанні міжпредметних є одним з критеріїв відбору та координації навчального матеріалу в програмах суміжних предметів. Виховні - підвищення освітнього рівня навчання за допомогою міжпредметних зв'язків посилює його виховують функції. Психологічною основою дослідження, які розкривають взаємодію освітніх і виховних функцій міжпредметних зв'язків, виступає закономірне єдність свідомості, почуттів і дій у психічній діяльності людини. Забезпечення цієї єдності в навчанні є одне з педагогічних умов комплексного підходу, спрямованого на формування світогляду як інтегрального особистісного освіти (Н. А. Менчинська, Е. І. Моносзон).
Розвиваючі - впливають на розвиток самостійності, пізнавальної активності та інтересів учнів (В. М. Максимова, Н. А. Чурилін).Міжпредметні зв'язки розглядаються як один із шляхів розвивального навчання, який веде до формування якісно нових утворень в навчальній діяльності школярів - міжпредметних понять і міжпредметних умінь (Т. К. Александрова, Л. М. Панчешнікова, Н. О. Сорокін).Різноманіття функцій міжпредметних зв'язків в процесі навчання показує, що сутність даного поняття не може бути визначена однозначно.Явище міжпредметних зв'язків багатомірна. Вони не обмежуються рамками змісту, методів, форм організації навчання. Міжпредметні зв'язки проникають у навчально-пізнавальну діяльність учнів і навчальну діяльність вчителів. Вони звернені до особистості учня, формують діалектичне мислення, науковий світогляд, переконання, сприяючи всебічному розвитку здібностей і потреб школяра. Як вже зазначалося, існують різні трактування поняття міжпредметних зв'язків. Так дослідники нерідко трактують дане поняття в декількох значеннях: і дидактичне умова, і частина принципу систематичності, і засіб, і система та інших Широко поширене розуміння міжпредметних зв'язків як дидактичного умови, яке забезпечує не тільки систему знань учнів, а й розвиток їх пізнавальних здібностей , активності, інтересів, розумової діяльності (Н. А. Сорокін, В. М. Федорова та ін.) Принцип навчання відображає суще і належне, закономірні зв'язки і регулятивні норми практики. Проведені (теоретичні та експериментальні) дослідження дозволяють виділити дві форми відносин між ідеєю міжпредметних зв'язків та принципами навчання:
1.     міжпредметні зв'язки як один із способів здійснення кожного з принципів навчання;
2.     міжпредметні зв'язки як самостійний принцип побудови дидактичних систем локального характеру в предметній системі навчання.Міжпредметні зв'язки - це складовий компонент, що вимагає дотримання принципів науковості, систематичності, свідомості. Саме в ролі самостійного принципу ідея міжпредметних зв'язків виконує свою організуючу роль: впливає на побудову програм, структуру навчального матеріалу, підручників, на відбір методів і форм навчання.
У задачах навчання необхідно відображати застосування, розвиток, закріплення та узагальнення знань і вмінь, отриманих учнями при вивченні інших предметів. У змісті навчального матеріалу важливо виділити питання, вивчення яких вимагає опори на раніше засвоєні (з інших предметів) знання, а також питання, які отримають розвиток у подальшому навчанні дисциплін.
Принцип міжпредметних зв'язків націлює на формулювання проблеми, питань, завдань для учнів, орієнтувальних на застосування і синтез знань і умінь з різних предметів. Систематичне використання міжпредметних зв'язків створює можливості широко користуватися дидактичними матеріалами та засобами наочності (підручниками, таблицями, приладами, картами, діафільмами, кінофільмами), які належать до одного навчального предмета, при вивченні інших дисциплін. В організації навчання виникає потреба в комплексних формах - узагальнюючих уроках, семінарах, екскурсіях, конференціях, що мають міжпредметні зміст. Такі форми вимагають координації діяльності вчителів, вивчення навчальних програм з родинним преметам, взаємовідвідування уроків.
  «Міжпредметні зв’язки на уроках української мови і літератури».

Праця шкільного вчителя, а тим більше вчителя-словесника, є такою ж відповідальною, як праця будь-якого митця, оскільки потребує творчого ставлення до навколишнього світу, здатності відчути і описати прекрасне, донести його до людського розуму й душі, навчити дітей шанувати витвори живопису, музики, витончене слово майстрів пера. Не секрет, що останнім часом вивчення творів художньої літератури ускладнюється багатьма об’єктивними факторами, з-поміж яких насамперед виділимо захоплення електронними засобами інформації, неспроможними замінити книгу. Отже, вучителі намагаються відшукати способи оптимізації самого процесу ознайомлення учнів з художньою літературою.
Одним із засобів активізації пізнавальної і розумової діяльності учнів, формування інтересу до предмета є систематичне використання між предметних зв’язків.
У дидактиці міжпредметні зв’язки тлумачаться як “дидактичний засіб, який передбачає комплексний підхід до формування і засвоєння змісту освіти, що дає можливість здійснювати зв’язки між предметами для поглибленого, всебічного розгляду найважливіших понять, явищ”.
Міжпредметні зв’язки відображають комплексний підхід до виховання і навчання, який дає можливість виділити як головні елементи змісту освіти, так і взаємозв’язки між навчальними предметами. На будь якому етапі навчання міжпредметні зв’язки виконують виховну, розвиваючу функції, оскільки підвищують продуктивність навчальної діяльності учнів.
Використання між предметних зв’язків  на уроці української мови і літератури дозволяє:
-підвищити мотивацію учнів до вивчення предмету;
-краще засвоїти матеріал;
-підвищити якість знань;
-активізувати пізнавальну діяльність на уроці;
-полегшити розуміння учнями явищ і процесів, шо вивчаються;
-аналізувати, зіставляти факти з різних областей знань;
-якнайповніше реалізувати освітні можливості кожного учня.
Проблема раціонального використання міжпредметних зв'язків у навчально-виховному процесі розроблялася видатними педагогами:Я.Коменським,Й.Песталоцці,К.Ушинським. У ХХ ст.значний внесок у розвиток теорії з даної проблеми зробили психологи:Б.Ананьєв, Ю.Самарін; педагоги:Ю.Бабанський, І.Звєрєв, І.Лернер. В їхніх працях обґрунтовано погляд на міжпредметні зв’язки як умову систематизації навчального процесу.
До питань, пов'язаних з данною проблемою, зверталися й відомі методисти ХIХ ст.(Ф.Буслаєв,В,Стоюнін та інші).
Завдяки їхній діяльності було обґрунтовано необхідність висвітлення між предметних зв’язків і розпочато розробку методичних принципів і прийомів їх вивчення.
Проблема міжпредметних зв’язків в останні десятиліття знову приковує до себе все більшу увагу вчених-педагогів і практичних працівників шкіл, що обумовлено швидкими темпами науково-технічного прогресу, який неминуче приводить до підвищення наукового рівня змісту навчання і збільшення обсягу інформації, що підлягає засвоєнню підростаючим поколінням в період шкільного навчання.
У процесі викладання української мови і літератури для раціонального впровадження міжпредметних зв’язків створені сприятливі умови. Різноманітні й багатогранні зв'язки з історією, світовою літературою, мистецтвом, музикою сприяють пробудженню інтересу до навчання, до інших предметів, створюють сприятливі умови для цікавого навчання. Елементів ефективного використання міжпредметних зв'язків є багато: опорні знання з історії необхідні для розуміння  літературного процесу. Хіба можна провести цікаво урок     української літератури без використання портретів письменників, ілюстрацій до творів, що вивчаються, фотодокументів, репродукцій картин відомих художників. І, звичайно, окрасою уроку є використання музики. Вдало застосовані міжпредметні зв’язки розвивають і вдосконалюють творчі здібності, збагачують словниковий запас учнів і розширяють їх кругозір.
Вивчення української літератури на тлі подій і явищ відповідної історичної епохи є частиною дидактичної проблеми міжпредметних зв’язків. Відповідно до цього учні повинні аналізувати історичні образи та порівнювати історичні дані про них з інтерпретацією образів-персонажів у художній літературі, розрізняючи правду історичну і правду художню.
Так, у 7 класі при вивченні історичної повісті І. Франка «Захар Беркут» перш ніж розпочати роботу, варто зацитувати слова самого письменника: «Праця історична має вартість, коли факти в ній представленні докладно в причиновім зв’язку, коли її основна ідея зможе заняти сучасних живих людей…»
Завдання словесника – допомогти учням умовно перенестися у ті далекі часи, коли славні тухольці зупинили й потопили у підступній гірській улоговині монгольське військо. Учні повинні дізнатися, що ці події не вигадані, а збережені в історичних хроніках 1241 року, у яких зафіксовано факт кривавої і жорстокої навали кочівників на Карпатську Русь. І ватажки монголо-татар Пета і Бурунда-бегадир невигадані.
А вже інші образи цієї повісті: Захар Беркут, Максим, Мирослава, Тугар Вовк – вигадані уявою письменника. І хоч дітям так хочеться вірити у те, що вони теж історичні особи.
Не менш важливим для розуміння історичної епохи є образ тухольської громади, що в одному пориві пліч-о-пліч піднялася на боротьбу. Саме у розкритті цього образу автор реалізує одну з провідних думок твору: сила народу в єдності, згуртованості. Франко хотів продемонструвати читачеві, що справжньою бідою для держави є розбрат, криваві міжусобиці, що ослаблюють країну.
Варто порівняти образ Захара Беркута з мужнім графом Роландом, героєм французького героїчного епосу, витязем короля Карла, що героїчно загинув у боротьбі з сарацинами, захищаючи милу Францію.
Оскільки будь-який з вивчених творів все-таки є словесним видом мистецтва, то й твори живопису мають графічну специфіку зображувати навколишнє життя. Вони позитивно впливають на емоції учнів, доповнюючи враження про літературний твір.
Тому прагну поєднати живе слово вчителя з наочним образом, відтвореним художником. При вивченні повісті «Захар Беркут» використовую ілюстрації до твору В. Литвиненка, на одній з яких зображено величну постать головного героя твору, а поруч – зрадника Тугара Вовка. На другій ілюстрації – криваву січу, де між монголо-татарами діти безпомилково пізнають Максима.
А репродукція картини українського художника Ф. Манайла «Гірська річка» нагадує опис улоговини в с. Тухля і переносить уяву дітей у той куточок Карпат, де високі гори і швидкі потоки.
Благодатний матеріал міститься в підручнику української літератури (7 клас), який можна використати при творчості Тараса Шевченка. У статті «Щоб слово пламенем взялось» зібрані найповніші факти з життя Кобзаря, вміщені цікаві ілюстрації: автопортрет Шевченка, подарований Я. Кухаренкові, репродукції М. Дерегуса «Тарас в науці у дяка-маляра», І. Їжакевича «Мені тринадцятий минало…», Т. Шевченка «Циганка-ворожка», і С. Шишки «Вітер», у центрі якої художник намалював тополю, яку вітер гне до самого долу.
Крім вищеназваного ілюстрованого матеріалу, використовую свій, який збирала у період педагогічної діяльності, відвідуючи святі Шевченкові місця – Моринці, Кирилівку, Канів.
Ілюструю уроки першим автопортретом Т. Шевченка, портретом російського поета В. Жуковського, роботи Карла Брюллова, репродукцією Г.Меліхова «Молодий Шевченко в художника К.П. Брюллова». А уявити рідну хату поета допоможе учням репродукція самого Шевченка «Хата батьків у селі Кирилівці».

Міжпредметні зв’язки як один із засобів активізації пізнавальної і розумової діяльності учнів використовую і на уроках української мови. Так, при вивченні теми «Доконаний і недоконаний види дієслова» використовую дидактичний матеріал підручника(уривок з роману П. Загребельного «Диво» і текст «Яким богам молилися наші предки»).
Досліджуючи дані тексти, учні під керівництвом учителя не тільки виписують дієслова, визначають вид, але й пізнають світ, в якому наші предки поклонялися богам: Сварогу, Дажбогу, Велесу.
На етапі закріплення знань і формування умінь і навичок пропоную учням текст, у якому йде мова про Київську Русь як велику і могутню державу в VI-VIII століттях (саме так було записано у візантійських хроніках). Пропоную дітям виконати різнорівневі завдання: виписати дієслова, побудувати діалог про Київську Русь, використовуючи знання, здобуті на уроках історії. Отже, на одному уроці можна застосувати міжпредметні зв’язки з історією і українською літературою.
На наступному уроці при вивченні теми «Часи дієслова» епіграфом вдало послужать рядки з поезії Є. Маланюка:
І на древнім, на скитським, на кров’ю залитім просторі
Говорили могили, співали козацькі вітри.
Вивчення нової теми пов’язую з історією і живописом. Як історичне тло досліджуємо текст про першу церкву на Січі, збудовану року 1575 за часів гетьмана Богданка та короля С. Баторія. Діти, досліджуючи текст, будують міркування про те, чому у тексті переважають дієслова минулого часу.
Звичайно, яскраве уявлення про козацтво школярі одержать після роботи над репродукцією картини М. Самокиша «Похід запорожців на Крим». І знову пропоную учням різнорівневі завдання: виписати дієслова з тексту, визначити час; скласти речення або твір за картиною.
Якщо ретельно переглянути підручник української мови для 7 класу, то розміщення матеріалу дає змогу учителю майстерно використовувати міжпредметні зв’язки з історією, українською літературою, живописом. Репродукції картин відомих художників (А. Манастирського, М. Дерегуса, Т.Шевченка), яскраві малюнки, світлини сприяють активізації пізнавальної і розумової діяльності школярів.
Більш благодатнішого матеріалу для роботи над проблемою, над якою я працюю, ніж вивчення творчості Т. Шевченка у 9 класі, мабуть, нема. Як писав Б. Лепкий:
Благословенна най буде година,
І тая хата, і село,
Що Україні принесло
З великих найбільшого сина.
Благословенна!
Саме цими словами розпочинаю розповідь про трагічну і водночас яскраву долю великого українського поета.
(На мультимедійній дошці – автопортрети Кобзаря: від першого – і до останнього). Як фон для розповіді учителя послужить «Елегія» М. Лисенка.
Слухаємо міні- проекти учнів і ще раз проходимо стежками Тарасового дитинства, куштуємо разом з ним гіркого сирітського хліба і панських канчуків, бачимо його тріумф і лічимо дні осоружного заслання в казахських степах.
При вивченні ранньої творчості поета використовую портрети Г. Квітки-Основ’яненка, І. Котляревського; репродукції картин І. Марчука «Причинна», Н. Лопухової «А серденько відпочине, поки сльози ллються…».
25 січня на базі нашої школи відбулося кущове методичне об’єднання вчителів української мови і літератури. У 9 класі я провела урок на тему: «Моральне приниження чи моральна велич жінки?» (урок-пошук за поемою Т.Шевченка «Катерина»). На уроці використала такі міжпредметні зв’язки: музику, живопис, християнську етику (конспект додається).
При вивченні поеми Т. Шевченка «Гайдамаки» наголошую, що монументальні образи цього безсмертного твору відкривають перед нами славні сторінки визвольної боротьби українського народу, вершиною якої стало селянське повстання під назвою Коліївщина.
Для того, щоб учні зрозуміли сюжет твору, потрібно провести зв'язок з історією, відтворити ці події можна очима історика (це завдання дати учневі як випереджаюче).
Обов’язково звертаю увагу учнів на джерела написання твору: «Історія Русів», праця невідомого автора, «Оповідь про Коліївщину» М. Максимовича, «Історія Малої Росії» Д. Бантиш-Каменського, праці польських істориків, які Шевченко ретельно вивчав.
Уявити ці події учням допоможуть ілюстрації художника О. Сластіона до поеми Шевченка «Гайдамаки», репродукція картини І. Марчука «Т. Шевченко. «Гайдамаки»».
На мультимедійну дошку спроектована репродукція картини невідомого художника «Іван Гонта - ватажок гайдамаків» і «Ілюстрація до поеми «Гайдамаки» Т. Шевченка, які використовую в процесі роботи над твором.
Отже, сучасні новітні технології дають можливість учням глибше осягнути світ мистецтва, відчути прекрасне, торкнутися найпотаємніших струн дитячої  душі.
Працюючи над проблемою міжпредметних зв’язків, прийшла до висновку: взаємозв’язане вивчення української мови і літератури з іншими предметами шкільного компоненту, зокрема з історією, живописом, музикою, світовою літературою є важливою ланкою підвищення ефективності якості знань.
Успішне впровадження даної проблеми у шкільну освіту сприятиме формуванню національної свідомості, патріотизму, що стимулюватиме розвиток особистості школяра і дасть йому можливість осягнути загальнолюдські цінності, відчути свою приналежність до європейської спільноти.




















Дистанційне навчання. Завдання для учнів

ПДР для 5 класу пройдіть тестування та перевірте свої знання Тест 07.05.2021 ZOOM-конференція Татьяна Галушко приглашает вас на запланирова...